Διαγωνισμός Bebras

Αγαπητοί γονείς σας ανακοινώνουμε ότι το σχολείο μας φέτος θα συμμετέχει στο διαγωνισμό υπολογιστικής σκέψης BEBRAS. Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί το χρονικό διάστημα από 18-29 Νοεμβρίου 2019 μέσα στην αίθουσα υπολογιστών του σχολείου μας υπό την επίβλεψη της εκπαιδευτικού πληροφορικής. Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί για κάθε τμήμα ξεχωριστά και θα συμμετέχουν μαθητές και μαθήτριες από τις τάξεις Γ, Δ, Ε και ΣΤ. Για να λάβει μέρος κάποιος/α μαθητής/τρια θα πρέπει να φέρει στο σχολείο συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο το έντυπο γονικής συναίνεσης που θα βρείτε παρακάτω. Καταληκτική ημερομηνία είναι η Πέμπτη 14-11-2019.

Λίγα λόγια για το διαγωνισμό

Η συμμετοχή στον διαγωνισμό Bebras έχει διάρκεια 35 λεπτά της ώρας και περιλαμβάνει την απάντηση 10 σύντομων προβλημάτων ή ερωτήσεων πολλαπλών επιλογών που απαιτούν την εφαρμογή λογικής και υπολογιστικής σκέψης. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του διαγωνισμού bebras.gr

Εξάσκηση

Μπορείτε να δείτε τα περσινά θέματα και μερικά ακόμη παραδείγματα κάνοντας κλικ εδώ

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις, Γ Τάξη, Δ τάξη, Ε Τάξη, ΣΤ Τάξη. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.