Σχολική Χορωδία

Το σχολείο μας συμμετείχε στη 15η Διεθνής Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών του 41ου Διεθνούς Φεστιβάλ Καρδίτσας που φέτος έχει ιδιαίτερη μεγάλη συμμετοχή Χορωδιών και Ορχηστρών από την Ελλάδα και το εξωτερικό.  Για 41 χρόνια το Διεθνές Φεστιβάλ Καρδίτσας παραμένει μια σταθερά για τον κόσμο της χορωδιακής μουσικής στην Ελλάδα και Διεθνώς. Το συγκεκριμένο Χορωδιακό Φεστιβάλ, στο οποίο έχουν λάβει μέρος κορυφαίες χορωδίες από κάθε γωνιά της γης, διακεκριμένες ορχήστρες και σπουδαίοι σολίστ, οργανώνεται στην Καρδίτσα και αποτελεί κορυφαίο καλλιτεχνικό γεγονός, ενώ υλοποιείται υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση του Μαέστρου και Καθηγητή Νίκου Ευθυμιάδη. Την 15η Διεθνή Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών του 41ου Διεθνούς Φεστιβάλ Καρδίτσας, παρουσιάζει μια από τις κορυφαίες πνευματικές προσωπικότητες της σύγχρονης Ελλάδας, ο Αλέξης Κωστάλας.

Η σχολική χορωδία του σχολείου, με μαέστρο την κ. Αικατερίνη Γκόλγκαρη, με  οργάνωση από την Διευθύντρια Παρασκευή Κόντα, την Υποδιευθύντρια Κ. Μαρία Βαλαβάνη  και με την συνεργασία με τον Συλλόγου γονέων, το Σάββατο 1 Απριλίου 2023 συμμετείχε στο Φεστιβάλ Καρδίτσας και κατάφερε να διακριθεί ως η καλύτερη σχολική χορωδία για να εκπροσωπήσει την Ελλάδα  στο Φεστιβάλ του Νόβισαντ της Σερβίας το επόμενο σχολικό έτος.

Δημοσιεύθηκε στην Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.